Nocna i świąteczna opieka zdrowotna

Świadczenia zdrowotne w podstawowej opiece zdrowotnej (POZ) po godzinie 18.00 do 8.00 rano oraz całodobowo w dni wolne od pracy udzielane są pacjentom w razie nagłego zachorowania lub nagłego pogorszenia stanu zdrowia.

Świadczenia zdrowotne w podstawowej opiece zdrowotnej (POZ) po godzinie 18.00 do 8.00 rano oraz całodobowo w dni wolne od pracy udzielane są pacjentom w razie zachorowania lub pogorszenia stanu zdrowia.

Pacjent może się udać po pomoc do dowolnego punktu dyżurnego POZ (np. tam, gdzie ma najbliżej), niezależnie od tego, gdzie mieszka, i do którego lekarza/ pielęgniarki POZ złożył swoją deklarację.

Pomocy medycznej w ramach podstawowej opieki zdrowotnej (POZ) udzielają:
Powiatowe Centrum Zdrowia Szpital Powiatowy w Drezdenku z filią w Strzelcach Krajeńskich

ul. Słowackiego 17, 66-500 Strzelce Krajeńskie

tel.: 95 763 28 25, e-mail: sekretariat@szpital-drezdenko.pl

Wielospecjalistyczny Szpital Wojewódzki w Gorzowie Wlkp.

ul. Dekerta 1, 66-400 Gorzów Wlkp.

tel. 95 78 27 308 / tel. 95 78 27 309

NZOZ Szpital im. Dr n. med. Radzimira Śmigielskiego w Skwierzynie

ul. Szpitalna 5, 66-440 Skwierzyna

tel. 95 717 00 39

Szpital Międzyrzecki

ul. Konstytucji 3 Maja 35, 66-300 Międzyrzecz

tel. 504 231 959


Pacjent małoletni

Dziecko do ukończenia 16 lat może korzystać ze świadczeń tylko za zgodą i w obecności przedstawiciela ustawowego (np. rodzica) lub opiekuna faktycznego. O wszystkich sprawach związanych z leczeniem dziecka decydują wtedy wyłącznie przedstawiciele ustawowi (np. rodzice) lub opiekunowie faktyczni.

Jeśli dziecko ukończyło 16 lat, po otrzymaniu od lekarza wyczerpującej i zrozumiałej informacji o swoim stanie zdrowia, ma prawo wyrazić zgodę na przeprowadzenie badania. Dziecko może się również nie zgodzić na dane świadczenie zdrowotne lub zażądać zaprzestania jego udzielania. Musi wtedy wyrazić oddzielną zgodę na pobyt w szpitalu oraz na wszystkie inne badania i świadczenia medyczne. Zgoda może być ustna, pisemna albo wyrażona poprzez takie zachowanie, które nie budzi wątpliwości, co do podjętej decyzji. Pisemna zgoda jest wymagana w przypadku zabiegu operacyjnego albo zastosowania metody leczenia lub diagnostyki stwarzających podwyższone ryzyko mające wpływ na stan zdrowia lub życia.

Jeśli dziecko ma 16 – 18 lat i nie zgadza się na udzielenie świadczenia zdrowotnego, a jego przedstawiciel ustawowy (np. rodzic) ma odmienne zdanie, decyzję podejmuje sąd opiekuńczy.

Uprawnienia szczególne

Niektórym pacjentom przysługują uprawnienia szczególne takie jak np. bezpłatne leki, korzystanie ze świadczeń bez skierowania, czy też pobyt w sanatorium. Zakres takich uprawnień może być różny w zależności od tego, do jakiej grupy uprzywilejowanych należysz.

Ważne! Aby skorzystać z przysługującego uprawnienia powinieneś przedstawić odpowiedni dokument potwierdzający.

Poniżej zebrane zostały informacje dotyczące zakresu uprawnień szczególnych osób uprzywilejowanych.

Jeżeli posiadasz szczególne uprawnienia do świadczeń, a nie są one respektowane, powinieneś zwrócić się do kierownictwa placówki lub działu skarg i wniosków oddziału wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia.